Jak napisać thriller lub horror

Z Writer’s Cards napiszesz thriller i horror. Dowiedz się jak zaplanować straszne momenty.

KARTY WARTOŚCI

Rozpoczynając thriller lub horror, szczególną uwagę zwróć na kartę języki i terminologia. To słownictwo odpowiada za budowanie nastroju. Pozwoli dodać grozy do spokojnego początku powieści.

Następnie zwróć uwagę na kartę bohater. Bohater to prawdziwy człowiek, ale trafia do świata, w którym dzieją się historie z piekła rodem. Widzi zjawy, duchy, ma koszmary. Towarzyszy mu strach, obawa i zdenerwowanie, jest w ciągłym napięciu. Siły nadprzyrodzone zawładnęły jego życiem. Może być słaby i kruchy, ale musi mieć silny charakter, aby poradzić sobie w walce z siłami nieczystymi.

Nie możesz pominąć także karty wróg. Czarny charakter i jego moce nadprzyrodzone utrudniają życie głównego bohatera. Wróg ma złe intencje, które zwykle mają związek z przeszłością. Musisz sprawić, by wywoływał u czytelnika negatywne emocje. Powinien być kontrastem dla głównego bohatera.

Bardzo ważne jest opracowanie karty świat i karty miejsca, a także karty czas. Pamiętaj, że opowieści grozy rządzą się swoimi prawami. Zwykle ich akcja toczy się w mrocznym miejscu, w nocy bądź nad ranem. Nawiedzony dom, stary cmentarz, opuszczona fabryka, strych w starym domu, hotel na przedmieściach – to tylko kilka pomysłów na miejsce akcji. Jeżeli akcja rozgrywa się w mrocznym lesie, nie możesz pominąć karty przyroda.

W powieści grozy istotna będzie również karta stworzenia. Za jej pomocą opiszesz zjawy, duchy i inne istoty powszechne w tym typie powieści. Nie możesz pominąć karty magia, dzięki której opracujesz siły nadprzyrodzone. Istotna będzie tu także karta przedmioty, ich charakterystyka i rola.

KARTY FABUŁY

Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się być niemożliwa, a jego życie jest zagrożone.

Istotą prowadzania fabuły w powieści grozy jest trzymanie napięcia, dlatego uwagę należy skupić przede wszystkim na karcie rozpoczęcie akcji i karcie próby.

Cała powieść kręci się wokół zagrożenia bohatera, dlatego opracuj kartę obawy i wątpliwości oraz kartę sytuacja bez odwrotu. Zauważ, że akcja większości powieści grozy dzieje się poza większymi skupiskami ludzi, a jeśli jest inaczej, to składają się z nieznajomych. Bohater stawia czoła zagrożeniu sam – w ten sposób bardziej się boi, to znaczy boi się czytelnik, który się z nim identyfikuje.

KARTY EDYCJI

Karty Edycji są niezbędne do stworzenia wciągającej i logicznej powieści. W prosty sposób uporządkujesz wszystkie wydarzenia przygotowane podczas pracy z Kartami Wartości i Kartami Fabuły. Fabuła będzie uporządkowana, a Ty zdecydujesz, jakich emocji doświadczy czytelnik.

Za pomocą karty ustawienia, wprowadź czytelnika do świata przedstawionego. Przy użyciu karty incydent określ cel i zwiększ tempo akcji, a dzięki kartom: opowieść, wzrost akcji i chwila wytchnienia manipuluj emocjami odbiorcy. Za pomocą karty punkt kulminacyjny znajdź moment na wprowadzenie szczytu napięcia, natomiast opisując kartę ewolucja konfliktów kontroluj napięcia i spory.

Wszystkie zestawy Writer’s Cards zawierają 14 Karty Edycji.

Sprawdź jak za pomocą Writer’s Cards napisać powieść detektywistyczną i scenariusz do gry.