Z Writer’s Cards napiszesz powieść detektywistyczną. Dowiedz się jak zaplanować książkę kryminalną.
KARTY WARTOŚCI

W powieści detektywistycznej planując świat zwróć uwagę na kartę bohater. Głównym bohaterem powieści detektywistycznej może być detektyw-amator, prywatny detektyw lub policjant prowadzący śledztwo. Bohater jest przeważnie ekscentrykiem, żyje samotnie. Z reguły ma przy swoim boku towarzysza, którego rola sprowadza się do biernej pomocy. Na tle postaci pomocnika, o wiele mniej błyskotliwego i inteligentnego, detektyw jawi się jako geniusz.

Bardzo ważna jest oczywiście karta wróg. W przypadku powieści detektywistycznej wrogiem jest przestępca. Musi być postacią wyrazistą, a jego postępowanie powinno zostać dokładnie zaplanowane. Zbrodnia powinna być realistyczna, podobnie jak metody służące odkrywaniu prawdy.

Jednym z najistotniejszych zadań, jakie musisz wypełnić w powieści detektywistycznej, jest stała praca nad kartą przedmioty. W powieści detektywistycznej przedmioty kryją za sobą wiele tajemnic. Warto tak rozmieścić wskazówki w fabule, by czytelnik odkrywał je razem z detektywem. Nie należy podrzucać czytelnikowi oczywistych dowodów zbrodni – znalezienie odcisków palców przestępcy na miejscu zbrodni to rozwiązanie zbyt banalne.
Bardzo istotna jest karta świat. Świat przedstawiony w powieści detektywistycznej podlega pełnemu poznaniu. Jest porządkowany w wyniku prowadzonego dochodzenia, które przywraca mu porządek.

KARTY FABUŁY
Podstawą atrakcyjnej powieści detektywistycznej jest dobrze skonstruowana zagadka. Oprócz elementu zagadki powieść detektywistyczna musi posiadać wartościową fabułę. Śledztwo musi być przygodą wartą czytania.

Celem jest rozwiązanie zagadki (karta cel), jednak w fabule nacisk położony jest na śledztwo, które opracujesz za pomocą karty przygotowanie. Sama zbrodnia najczęściej rozpoczyna powieść (karta rozpoczęcie akcji), ale jest opisana zdawkowo.
Wskazówki, dowody oraz poszlaki należy dawkować. Nie można od razu odkryć wszystkich kart. Czytelnik powinien mieć możliwość samodzielnego wydedukowania, kto jest zabójcą. Warto na różnych etapach fabuły wspomnieć o jakimś wydarzeniu, przedmiocie, osobie, która wraz z rozwojem akcji nabierze większego znaczenia dla rozwiązania zagadki.

KARTY EDYCJI
Karty Edycji są niezbędne do stworzenia wciągającej i logicznej powieści. W prosty sposób uporządkujesz wszystkie wydarzenia przygotowane podczas pracy z Kartami Wartości i Kartami Fabuły. Fabuła będzie uporządkowana, a Ty zdecydujesz, jakich emocji doświadczy czytelnik.

Za pomocą karty ustawienia, wprowadź czytelnika do świata przedstawionego. Przy użyciu karty incydent określ cel i zwiększ tempo akcji, a dzięki kartom: opowieść, wzrost akcji i chwila wytchnienia manipuluj emocjami odbiorcy. Za pomocą karty punkt kulminacyjny znajdź moment na wprowadzenie szczytu napięcia, natomiast opisując kartę ewolucja konfliktów kontroluj napięcia i spory.
Wszystkie zestawy Writer’s Cards zawierają 14 Karty Edycji.
Sprawdź jak za pomocą Writer’s Cards napisać powieść fantastyczną oraz thriller lub horror.